Nuo nusikalstamų veikų gali nukentėti kiekvienas

Nuo nusikalstamų veikų nukenčia daugelis. Kasmet Lietuvoje nuo įvairių nusikalstamų veikų nukenčia daugiau nei 25 tūkstančiai žmonių. Todėl svarbu, kad suprastumėte – jei nukentėjote nuo nusikalstamos veikos, tai nereiškia, kad Jūs nepakankamai saugojotės, nereiškia, kad elgėtės neapdairiai ar neprotingai. Tiesiog blogi dalykai nutinka, jie gali nutikti kiekvienam iš mūsų.

Patyrus žalą nuo nusikalstamos veikos būna sunku. Jau pati nusikalstama veika sukelia neigiamus psichologinius, finansinius, socialinius padarinius, kartais – padarinius sveikatai. Dalyvavimas baudžiamajame procese, kuris pradedamas po nusikaltimo padarymo, nėra maloni patirtis. Dalyvaujant baudžiamajame procese kyla daug klausimų. Kas Jūsų laukia toliau procese? Ko iš Jūsų tikimasi? Kaip Jūs privalote ir kaip Jūs galite elgtis? Pasistengsime toliau pateikti trumpus ir paprastus atsakymus į kylančius klausimus: „Kaip pranešti apie nusikaltimą?”, „Kaip atliekamas tyrimas?”, „Kas vyksta teisme?”, „Kas yra apeliacija ir kasacija?” ir daugelį kitų. Jei Jums tenka dalyvauti ikiteisminiame tyrime ar teisminiame nagrinėjime gerai po ranka turėti informaciją apie savo teises ir pareigas, apie paslaugas, kurias galite gauti, ir apie tai, kokie procesiniai žingsniai Jūsų dar laukia.

Jei Jums, deja, teko nukentėti nuo nusikalstamos veikos, arba pažįstate žmones, kurie tapo nusikalstamų veikų aukomis, šis tinklalapis Jums gali praverst. Čia rasite informacijos apie baudžiamąjį procesą, savo teises bei organizacijas, kurios gali suteikti paramą.

Reakcija į nusikalstamą veiką

Jei Jūs, deja, nukentėjote nuo nusikalstamos veikos, galbūt patiriate sunkių išgyvenimų. Galbūt mintys tapo itin intensyviomis, o emocijos -pernelyg stiprios. Tokia reakcija į patirtą nusikalstamą veiką natūrali. Ir visgi daug kas, nukentėję nuo nusikalstamų veikų, jaučia, kad nebesusitvarko su situacija, praranda turėtą suvokiamą aplinkos kontrolę. Toks pokytis gali būti gąsdinantis. Svarbu prisiminti, kad daugeliu atvejų šios reakcijos su laiku praeina, o prarastas aplinkos kontrolės jausmas grįžta. Gali būti, kad atpažinsite patiriamas daugiau nei kelias žemiau nurodytas reakcijas, bet gali būti ir taip, kad nei viena iš nurodytų reakcijų neatitiks Jūsų išgyvenimų. Svarbiausia suprasti, kad niekas negali Jums nurodyti kaip turėtumėte reaguoti ir jaustis. Nusikalstamos veikos nuo jų nukentėjusius asmenis paveikia įvairiai. Visi turime savų būdų, kaip susidorojame su gyvenimo sunkumais. Dažniausiai mūsų strategijos suveikia ir padeda mums. Vis dėlto, nukentėjus nuo nusikalstamos veikos, turimų streso įveikos strategijų gali nepakakti, arba jos gali netikti nusikalstamos veikos sukeltam stresui įveikti. Dažnai nusikalstamos veikos sukelia šoką. Dažnai patirti išgyvenimai veda prie miego sutrikimų, nerimo, depresijos, kalės jausmo. Aukos dažnai jaučiasi pačios kaltos dėl patirtų nusikalstamų veikų, nors visi gerai suprantame, kad kaltė dėl nusikalstamų veikų turėtų gulti tik ant nusikaltusiųjų pečių. Labai dažnai problematiška būna tai, kad žmonės neatpažįsta arba nesupranta tiek savo, tiek kitų asmenų reakcijų. Bet kokia reakcija į patirtą nusikalstamą veiką yra normali reakcija į nenormalią situaciją. Bet tokios reakcijos gali sukelti jausmą, kad žemė slysta iš po kojų, o visas pasaulis tampa labai pavojingu.

Atviras

Trauma

Nusikalstamų veikų aukoms tenka susidurti su įvairiomis psichologinėmis reakcijomis. Nors dauguma žmonių žino nusikalstamų veikų fizines ir finansines pasekmes, trauminėms patirtims ir jų padariniams dažnai skiriama mažiau dėmesio. Tad ne visi žino, kokie tie padariniai gali būti ir kaip jie gali paveikti nusikalstamų veikų aukas. Visos psichologines traumas išgyvenančios nusikalstamų veikų aukos savo situaciją apibūdina tokiai žodžiais: “Dabar viskas kitaip nei anksčiau”. Kai asmens fizinei ar psichologinei gerovei iškyla pavojus, arba kai ši gerovė pažeidžiama, toks patyrimas ar tikėtinas pasikėsinimas tai padaryti gali būti laikomi trauminiu įvykiu. Žmonės atsiduria situacijoje, kuri jiems atrodo beviltiška ir kurioje jie jaučiasi bejėgiai. Toks bejėgiškumo pojūtis gali turėti ilgalaikį poveikį asmens savęs ir pasaulio suvokimui – aplinka gali atrodyti nebesaugi ir kilti nerimas, kad galbūt asmuo nieko negali padaryti, kad vėl pasijustų saugiu šioje aplinkoje. Nusikalstamas veikas patyrę žmonės gali visam laikui prarasti pasitikėjimą kitais. Kai kurioms nusikalstamų veikų aukoms po nusikalstamų veikų aplinkinių elgesys gali atrodyti įtartinai, o tai gali sukelti atsiribojimą nuo šeimos, draugų ir socialinės aplinkos. Nusikalstamų veikų aukos gali jausti psichosomatinius simptomus (t.y. emocinio streso sukeltas fizines reakcijas). Tam tikri dirgikliai (pvz.: tam tikri garsai) gali aukai priminti patirtą nusikalstamą veiką, iššaukti ne tik prisiminimus apie įvykį, bet ir su tuo įvykiu susijusias fizines reakcijas – pagreitėjusį širdies ritmą ar pakilusį kraujo spaudimą. Tokios reakcijos ilgainiui gali sukelti antrinių sunkumų (pvz.: hipertenziją). Kitas dažnas simptomas, kurį patiria nusikalstamų veikų aukos, yra chroniškas neigiamas požiūris į ateitį. Tai gali pasireikšti pasyvesniu elgesiu ar sumenkusia saviverte.

Atviras

Nuo nusikalstamų veikų gali nukentėti kiekvienas Nusikaltimų aukų teisės Baudžiamasis procesas Kas yra kas baudžiamajame procese


ŽEMĖLAPIS

Į viršų Žemėlapis Išeiti