Civilinis ieškovas ir civilinis atsakovas


Jeigu auka nusikaltimo metu patyrė turtinę ar neturtinę žalą, jis arba ji byloje gali pareikšti civilinį ieškinį. Šiuo atveju nusikaltimo aukos procesinis vaidmuo yra dvigubas – jis arba ji tampa ir nukentėjusiuoju, ir civiliniu ieškovu. Tačiau įsidėmėkite, kad kai kuriais atvejais baudžiamajame procese pateikti civilinį ieškinį gali ne tik nusikaltimo auka, bet ir kiti žmonės. Pavyzdžiui juridiniai asmenys, kurie patyrė nusikalstamą žalą, negali būti nukentėjusiaisiais, bet gali dalyvauti byloje kaip civiliniai ieškovai.

Jei žalą patyręs asmuo pareiškia civilinį ieškinį, įtariamasis arba kaltinamasis dažniausiai įgauna papildomą civilinio atsakovo statusą. Tačiau kai kuriais atvejais nusikaltimo padarytą žalą atlyginti gali tekti atlyginti kitiems asmenims, kartu su įtariamuoju bei kaltinamuoju. Pavyzdžiui nepilnamečio, kuris pavogė nukentėjusiojo turtą, padarytą žalą, turėtų padengti jo tėvai, o už firmos vairuotojo sukeltą eismo įvykį turėtų atsakyti jį samdžiusi firma. Civilinio atsakovo statusas yra pripažįstamas kiekvienam asmeniui, kuris įvardijamas atsakovu civiliniame ieškinyje.

Nuo nusikalstamų veikų gali nukentėti kiekvienas Nusikaltimų aukų teisės Baudžiamasis procesas Kas yra kas baudžiamajame procese


ŽEMĖLAPIS

Į viršų Žemėlapis Išeiti